Articole recente

Premiile Oscar 2018. Lista completă a câștigătorilor

premiile oscar



Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar și-a desemnat câștigătorii azi dimineață, într-o gală prezentată, pentru al doilea an la rând, de Jimmy Kimmel la Dolby Theatre în Hollywood, California.

Lista completă a câștigătorilor:

Cel mai bun film: The Shape of Water
Nominalizări:
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Nominalizări:
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Cea mai bună actriţă în rol principal: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Nominalizări:
Sally Hawkins – The Shape of Water
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Cel mai bun actor în rol principal: Gary Oldman – Darkest Hour
Nominalizări:
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Allison Janney – I, Tonya
Nominalizări:
Mary J. Blige – Mudbound
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Cel mai bun actor în rol secundar: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Nominalizări:
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World

Cel mai bun scenariu original: Get Out – Jordan Peele
Nominalizări:
The Big Sick – Emily V. Gordon și Kumail Nanjiani
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape of Water – Guillermo del Toro și Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat: Call Me by Your Name – James Ivory
Nominalizări:
The Disaster Artist – Scott Neustadter și Michael H. Weber  
Logan – Scott Frank, James Mangold și Michael Green
Molly's Game – Aaron Sorkin
Mudbound – Virgil Williams și Dee Rees

Cel mai bun film de animație (lungmetraj): Coco – Lee Unkrich și Darla K. Anderson
Nominalizări:
The Boss Baby – Tom McGrath și Ramsey Ann Naito
The Breadwinner – Nora Twomey și Anthony Leo
Ferdinand – Carlos Saldanha
Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman și Ivan Mactaggart

Cel mai bun film străin: A Fantastic Woman – Sebastián Lelio (Chile)
Nominalizări:
The Insult – Ziad Doueiri (Liban)
Loveless – Andrey Zvyagintsev (Rusia)
On Body and Soul – Ildikó Enyedi (Ungaria)
The Square – Ruben Östlund (Suedia)

Cel mai bun documentar (lungmetraj): Icarus – Bryan Fogel și Dan Cogan
Nominalizări:
Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten și Julie Goldman
Faces Places – Agnès Varda, JR și Rosalie Varda
Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed și Søren Steen Jespersen
Strong Island – Yance Ford și Joslyn Barnes

Cel mai bun documentar (scurtmetraj): Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
Nominalizări:
Edith+Eddie – Laura Checkoway și Thomas Lee Wright
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon și Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis și David Heilbroner

Cel mai bun scurtmetraj: The Silent Child – Chris Overton și Rachel Shenton
Nominalizări:
DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock – Derin Seale și Josh Lawson
My Nephew Emmett – Kevin Wilson Jr.
Watu Wote/All of Us – Katja Benrath și Tobias Rosen

Cel mai bun film de animație (scurtmetraj): Dear Basketball – Glen Keane și Kobe Bryant
Nominalizări:
Garden Party – Victor Caire și Gabriel Grapperon
Lou – Dave Mullins și Dana Murray
Negative Space – Max Porter și Ru Kuwahata
Revolting Rhymes – Jakob Schuh și Jan Lachauer

Cea mai bună coloană sonoră: The Shape of Water – Alexandre Desplat
Nominalizări:
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

Cea mai bună melodie originală: Remember Me – Coco
Nominalizări:
Mighty River – Mudbound
Mystery of Love – Call Me by Your Name
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

Cel mai bun montaj de sunet: Dunkirk – Richard King și Alex Gibson
Nominalizări:
Baby Driver – Julian Slater
Blade Runner 2049 – Mark Mangini și Theo Green
The Shape of Water – Nathan Robitaille și Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood și Ren Klyce

Cel mai bun mixaj de sunet: Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker și Gary A. Rizzo
Nominalizări:
Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin și Mary H. Ellis
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill și Mac Ruth
The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern și Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce și Stuart Wilson

Cea mai bună scenografie: The Shape of Water – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau și Jeff Melvin
Nominalizări:
Beauty and the Beast – Sarah Greenwood și Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner și Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood și Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley și Gary Fettis

Cea mai bună imagine: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Nominalizări:
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape of Water – Dan Laustsen

Cel mai bun machiaj și hairstyle: Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski și Lucy Sibbick
Nominalizări:
Victoria & Abdul – Daniel Phillips și Lou Sheppard
Wonder – Arjen Tuiten

Cele mai bune costume: Phantom Thread – Mark Bridges
Nominalizări:
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
The Shape of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle

Cel mai bun montaj: Dunkirk – Lee Smith
Nominalizări:
Baby Driver – Paul Machliss și Jonathan Amos
I, Tonya – Tatiana S. Riegel
The Shape of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Cele mai bune efecte vizuale: Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert și Richard R. Hoover
Nominalizări:
Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner și Dan Sudick
Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza și Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan și Chris Corbould
War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon și Joel Whist


Autor: Theodora Rădulescu

Filmele lunii decembrie 2017



Paddington 21 decembrie
Gen: Comedie, aventură, familie
Regie: Paul King
Scenariu: Simon Farnaby, Paul King (adaptare după Michael Bond)
Distribuție: Ben Whishaw, Hugh Grant, Sally Hawkins, Hugh Bonneville, Brendan Gleeson, Julie Walters, Jim Broadbent, Samuel Joslin, Peter Capaldi, Michael Gambon
Rezumat: Paddington trăieşte fericit alături de familia Brown în Windsor Gardens, unde a devenit un membru popular al comunității, dăruind fericire şi marmeladă oriunde se duce. În timp ce caută cadoul perfect pentru cea de-a 100-a aniversare a mult iubitei mătuşi Lucy, Paddington găseşte o carte unicat în anticariatul domnului Gruber şi se angajează în tot felul de activităţi pentru a strânge bani să o cumpere. Însă, atunci când cartea este furată, depinde de Paddington şi de familia Brown să descopere hoțul.

Star Wars: The Last Jedi (Star Wars: Ultimii Jedi)15 decembrie
Gen: Acțiune, aventură, SF
Regie: Rian Johnson
Scenariu: Rian Johnson
Distribuție: Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Kelly Marie Tran, Laura Dern, Benicio del Toro
Rezumat: Rey își dezvoltă abilitățile nou descoperite sub îndrumarea lui Luke Skywalker, care este neliniștit de forța puterilor ei. Între timp, Rezistența se pregătește să lupte cu Primul Ordin.

Ferdinand22 decembrie
Gen: Animație, comedie, aventură
Regie: Carlos Saldanha
Scenariu: Robert L. Baird, Tim Federle, Brad Copeland, Ron Burch, David Kidd, Don Rhymer (adaptare după Munro Leaf, Robert Lawson)
Distribuție: John Cena, Kate McKinnon, Anthony Anderson, Bobby Cannavale, Peyton Manning, Gina Rodriguez, Miguel Ángel Silvestre, David Tennant
Rezumat: Ferdinand, un taur uriaș, dar blând, trebuie să găsească o cale să scape din mâinile răpitorilor săi și să se întoarcă acasă la familia sa.

The Greatest Showman (Omul spectacol)29 decembrie
Gen: Musical, biografic, dramă
Regie: Michael Gracey
Scenariu: Jenny Bicks, Bill Condon
Distribuție: Hugh Jackman, Zac Efron, Michelle Williams, Rebecca Ferguson, Zendaya , Paul Sparks, Yahya Abdul-Mateen II, Natasha Liu Bordizzo
Rezumat: În anii 1800, antreprenorul vizionar P.T. Barnum se ridică din nimic pentru a crea circul Barnum & Bailey. Spectacolul fascinant ia, în curând, lumea cu asalt pentru a deveni cel mai mare show de pe Pământ.

Jumanji: Welcome to the Jungle (Jumanji: Aventură în junglă)29 decembrie
Gen: Aventuri, acțiune, comedie, fantezie
Regie: Jake Kasdan
Scenariu: Jake Kasdan, Chris McKenna, Erik Sommers, Scott Rosenberg, Jeff Pinkner
Distribuție: Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas, Bobby Cannavale, Ser'Darius Blain, Madison Iseman
Rezumat: Patru adolescenți descoperă o veche consola de jocuri video și sunt trași în jungla jocului, devenind literalmente avatarele adulte pe care le-au ales. Ceea ce descoperă este că nu doar joci Jumanji - trebuie să îl supraviețuiești. Pentru a învinge jocul și a reveni în lumea reală, ei vor trebui să pornească în cea mai periculoasă aventură din viața lor, să descopere ce a lăsat în urmă Alan Parrish acum 20 de ani și să schimbe modul în care gândesc despre ei înșiși - sau vor fi blocați în joc pentru totdeauna.

Wonder (Minunea)29 decembrie
Gen: Dramă
Regie: Stephen Chbosky
Scenariu: Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky
Distribuție: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Tremblay, Izabela Vidovic, Noah Jupe, Nadji Jeter, Daveed Diggs, Mandy Patinkin
Rezumat: Născut cu un chip diferit care, până acum, l-a împiedicat să meargă la o școală obișnuită, Auggie Pullman devine cel mai puțin probabil erou atunci când intră în clasa a cincea la o scoală publică locală. În timp ce familia lui, noii colegi de clasă și comunitatea din care face parte se străduiesc să-și descopere compasiunea și acceptarea, călătoria extraordinară a lui Auggie îi va uni și le va dovedi că nu poți fi ca toți ceilalți când te-ai născut să ieși în evidență.



Autor: Theodora Rădulescu
Sursă imagine: Disney

Top 100 cele mai bune cărți din toate timpurile

100 carti toate timpurile


Editorii Norwegian Book Clubs, împreună cu Instititutul Nobel din Norvegia, au efectuat un sondaj asupra a o sută de autori din 54 de ţări cu privire la „cele mai bune şi de referinţă cărţi din literatura universală”. Printre autorii chestionaţi au fost Milan Kundera, Seamus Heaney, Salman Rushdie, John Irving, Herta Müller şi Carlos Fuentes.

Fiecare autor a trebuit să-și întocmească propria listă de zece cărți. Cărțile selectate prin acest proces și enumerate aici nu sunt clasificate în niciun fel; organizatorii au declarat că „toți sunt pe picior de egalitate”, cu excepția lui Don Quijote, care a primit distincția „cea mai bună lucrare literară scrisă vreodată”, primind cu 50% mai multe voturi decât orice altă carte.

·         Chinua AchebeO lume se destramă
·         Hans Christian AndersenPovești și povestiri
·         Jane AustenMândrie și prejudecată
·         Honore de BalzacMoș Goriot
·         Samuel BeckettTrilogia: Molloy, Malone moare, Cel care nu poate fi numit
·         Giovanni BoccaccioDecameronul
·         Jorge Luis BorgesFicțiuni
·         Emily BronteLa răscruce de vânturi
·         Albert CamusStrăinul
·         Paul CelanPoeme
·         Louis-Ferdinand CelineCălătorie la capătul nopţii
·         Miguel de CervantesDon Quixote
·         Geoffrey Chaucer, Povestirile din Canterbury
·         Anton Cehov, Povestiri
·         Anonim, O mie și una de nopți
·         Joseph ConradNostromo
·         Dante AlighieriDivina Comedie
·         Charles DickensMarile speranțe
·         Denis DiderotJacques fatalistul și stăpânul său
·         Alfred Doblin, Berlin Alexanderplatz
·         Fyodor Dostoyevsky, Crimă și Pedeapsă; Idiotul; Demonii; Frații Karamazov
·         George EliotMiddlemarch
·         Ralph EllisonOmul invizibil
·         EuripideMedeea
·         William Faulkner, Absalom, Absalom!; Zgomotul și furia
·         Gustave FlaubertDoamna Bovary; Educația sentimentală
·         Federico Garcia LorcaBalade țigănești
·         Gabriel Garcia Marquez, Un veac de singurătate; Dragostea în vremea holerei
·         AnonimEpopeea lui Gilgameș
·         Johann Wolfgang von GoetheFaust
·         Nikolai GogolSuflete moarte
·         Günter GrassToba de tinichea
·         Joao Guimaraes RosaPact cu Diavolul
·         Knut HamsunFoamea
·         Ernest HemingwayBătânul şi marea
·         HomerIliada; Odiseea
·         Henrik IbsenO casă de păpuşi
·         AnonimCartea lui Iov
·         James JoyceUlise
·         Franz KafkaPovestiri complete; Procesul; Castelul
·         KalidasaShakuntala
·         Yasunari KawabataVuietul muntelui
·         Nikos KazantzakisZorba Grecul
·         D. H. LawrenceFii şi îndrăgostiţi
·         Halldor K. LaxnessOameni independenţi
·         Giacomo LeopardiPoeme complete
·         Doris LessingCarnetul auriu
·         Astrid LindgrenPippi Longstocking
·         Lu Xun, Jurnalul unui nebun
·         AnonimMahābhārata
·         Naguib MahfouzCopiii lui Gebelawi
·         Thomas MannCasa Buddenbrook; Muntele vrăjit
·         Herman MelvilleMoby Dick
·         Michel de MontaigneEseuri
·         lsa MoranteIstorie
·         Toni MorrisonPreaiubita
·         Murasaki ShikibuPovestea lui Genji
·         Robert MusilOmul fără însuşiri
·         Vladimir NabokovLolita
·         George Orwell1984
·         OvidiuMetamorfoze
·         Fernando PessoaCartea neliniştirii
·         Edgar Allan PoePoveşti complete
·         Marcel Proust, În căutarea timpului pierdut
·         Francois Rabelais, Gargantua şi Pantagruel
·         Juan RulfoPedro Paramo
·         Jalalu’l-Din RumiMathnawi
·         Salman RushdieCopiii din miez de noapte
·         Sheikh Saadi ShiraziBustan (Livada)
·         Tayeb SalihSezonul migraţiei spre nord
·         Jose SaramagoEseu despre orbire
·         William ShakespeareHamlet; Regele Lear; Othello
·         Sophocle, Oedip rege
·         StendhalRoşu şi Negru
·         Laurence Sterne, Viaţa şi opiniile lui Tristram Shandy, gentleman
·         Italo SvevoConştiinţa lui Zeno
·         Jonathan SwiftCălătoriile lui Gulliver
·         Leo TolstoyRăzboi şi pace; Anna Karenina; Moartea lui Ivan Ilici
·         Mark TwainAventurile lui Huckleberry Finn
·         ValmikiRamayana
·         Virgil, Eneida
·         Walt WhitmanFire de iarbă
·         Virginia WoolfDoamna Dalloway; Spre far
·         Marguerite YourcenarMemoriile lui Hadrian


Autor: Theodora Rădulescu
Sursă imagine: Pixabay

Filmele lunii noiembrie 2017

justice league liga dreptatii



Suburbicon3 noiembrie
Gen: Crimă, comedie
Regie: George Clooney
Scenariu: George Clooney, Joel Coen, Ethan Coen, Grant Heslov
Distribuție: Matt Damon, Julianne Moore, Oscar Isaac, Glenn Fleshler, Alex Hassell, Marah Fairclough, Megan Ferguson, Noah Jupe
Rezumat: Suburbicon este o comunitate din suburbie, liniștită și fericită, cu grădini și case îngrijite… locul perfect pentru a trăi împreună cu familia, iar în vara anului 1959, familia Lodge exact asta făcea. Dar liniștea aparentă ascunde o realitate tulburătoare. Soț și tată, Gardner Logde va trebui să supraviețuiască celor mai violente și decadente părți ale orașului.

Happy Death Day (Zi de naștere mortală)3 noiembrie
Gen: Horror
Regie: Christopher Landon
Scenariu: Scott Lobdell
Distribuție: Jessica Rothe, Israel Broussard, Ruby Modine, Rachel Matthews, Charles Aitken, Jason Bayle, Phi Vu, Donna DuPlantier
Rezumat: De ziua ei, Tree Gelbman se trezește în patul unui student pe nume Carter. Pe măsura ce ziua trece, Tree are sentimentul ciudat că a mai trăit evenimentele din această zi. Când un ucigaș mascat îi ia viața într-un atac brutal, ea se trezește, din nou, în camera lui Carter, nevătămată. Acum, tânăra înspăimântată trebuie să retrăiască aceeași zi până când își dă seama cine a ucis-o.

Daddy's Home 2 (Tata în război cu... tata 2)10 noiembrie
Gen: Comedie
Regie: Sean Anders
Scenariu: Sean Anders, John Morris
Distribuție: Will Ferrell, Mark Wahlberg, Linda Cardellini, John Cena, John Lithgow, Mel Gibson, Alessandra Ambrosio, Scarlett Estevez
Rezumat: Tatăl și tatăl vitreg, Dusty și Brad, își unesc forțele pentru a le oferi copiilor lor Crăciunul perfect. Noul parteneriat este serios pus la încercare de sosirea tatălui lui Dusty, un bătrân macho și a tatălui lui Brad, un bărbat sensibil și exagerat…

Leatherface (Leatherface: Ucigașul fără chip)10 noiembrie
Gen: Horror
Regie: Alexandre BustilloJulien Maury
Scenariu: Seth M. Sherwood
Distribuție: Sam Strike, Stephen Dorff, James Bloor, Sam Coleman, Jessica Madsen, Vanessa Grasse, Lili Taylor, Nicole Andrews
Rezumat: Un adolescent violent și prietenii săi răpesc o asistentă tânără în timp ce evadează dintr-un spital de psihiatrie din Texas. Urmăriți de un șerif răzbunător, tânărul comite crimă după crimă, transformându-se în ucigașul legendar cunoscut sub numele de Leatherface.

Justice League (Liga Dreptății) 17 noiembrie
Gen: Fantezie, aventuri, acțiune
Regie: Zack Snyder
Scenariu: Chris Terrio, Joss Whedon
Distribuție: Ben Affleck, Henry Cavill, Gal Gadot, Ray Fisher, Jason Momoa, Ezra Miller, Amy Adams, Amber Heard
Rezumat: Odată ce şi-a recăpătat credinţa în umanitate şi inspirat de sacrificiul altruist al lui Superman, Bruce Wayne apelează la noua sa parteneră, Diane Prince, pentru a învinge un alt inamic extrem de periculos. Batman şi Wonder Woman sunt presaţi de timp să formeze o echipă de super eroi pentru a ţine piept noii ameninţări. Atacul catastrofal asupra omenirii este iminent, iar Liga Dreptăţii, la care se alătură Aquaman, Cyborg şi The Flash, are misiunea aproape imposibilă de a restabili pacea.

Murder on the Orient Express (Crima din Orient Express)24 noiembrie
Gen: Crimă, mister, dramă
Regie: Kenneth Branagh
Scenariu: Michael Green (adaptare după Agatha Christie)
Distribuție: Tom Bateman, Kenneth Branagh, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench, Johnny Depp, Josh Gad, Derek Jacobi, Daisy Ridley, Michelle Pfeiffer
Rezumat: O călătorie prin Europa se transformă rapid într-o cursă contra cronometru pentru a rezolva o crimă la bordul faimosului tren Orient Express. Toată lumea este suspectă când detectivul Hercule Poirot începe să interogheze toți pasagerii și să caute indicii înainte ca ucigașul să lovească din nou.

A Bad Mom's Christmas (Mame bune și nebune 2)24 noiembrie
Gen: Comedie
Regie: Jon Lucas, Scott Moore
Scenariu: Jon Lucas, Scott Moore
Distribuție: Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn, Jay Hernandez, Cheryl Hines, Peter Gallagher, Justin Hartley, David Walton
Rezumat: Amy, Carla şi Kiki, trei femei subapreciate şi supraîncărcate, decid să se revolte împotriva provocărilor şi aşteptărilor campionatului anual pentru mame: Crăciunul. Şi dacă a crea o vacanţă cât mai perfectă pentru familiile lor nu este destul de greu, ele trebuie să facă totul în timp ce îşi găzduiesc şi distrează propriile mame.


Autor: Theodora Rădulescu
Sursă imagine: comicbook